گاز نیتروژن – Nitrogen Gas

گاز نیتروژن – Nitrogen Gas

 

گاز نیتروژن - Nitrogen Gas
گاز نیتروژن – Nitrogen Gas

نیتروژن (N2 ) بخش عمده ای از جو زمین را شامل میشود ، حدودا  78.08٪ از حجم کل. این گاز بی بو، بی رنگ ، بی مزه ، گازی غیر سمی و تقریبا به طور کامل گازی بی اثر است.  این گاز اگر به مقدار زیاد جایگزین اکسیژن شود  باعث خفگی میشود. نیتروژن در حجم بالا در کارخانه ها توسط تجزیه هوا بدست می اید.  و اگر خلوص بسیار بالا این گازمورد نیاز است ممکن است فرآیند تصفیه دوم نیز لازم باشد. تکنیک های غشاء و فرآیندهای غشایی نیز راهی برای بازیابی نیتروژن در خلوص پایین تر است. جذب نوسان فشار، تکنیک مناسب برای خلوص متوسط ​​به بالا است.

خلوص متوسط و روبه بالا:

یکی از برنامه های اصلی نیتروژن بسته بندی و پاکسازی  در صنایع غذایی و شیمیایی است. همچنین می تواند در بسته بندی گازی بسته های اتمسفر اصلاح شده (MAP) برای مواد غذایی بکار رود. از گاز نیتروژن در حالت مایع، به عنوان یک عامل شوک برای سرد کردن مواد غذایی ، ذخیره مواد بیولوژیکی، انجام جراحی سرمایشی و خرد کردن پلاستیک و لاستیک استفاده میشود. به عنوان مثال.

در صنعت نیمه رسانا , N2  در مقادیر بزرگ به عنوان یک گاز پاکسازی و حامل  استفاده می‌شود. در الکترونیک از, آن  به عنوان یک عامل خنثی‌سازی برای راکتورهای  epitaxial استفاده میشود. استفاده از آن به عنوان یک گاز حامل و گاز متعادل در تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی نیز مفید است.  سایر کاربردهای رایج شامل عملیات حرارتی، تولید آمونیاک، خاموش کردن آتش در معادن، پر کردن تایر خودرو و trap  های موجود در صنعت نفت که در آن نیتروژن می تواند به افزایش بهره وری خلاء کمک کند.

تکنیکال گاز وارد کننده و تولید کننده نیتروژن در خلوص ها و حجم های مختلف می باشد.

یک دیدگاه در “گاز نیتروژن – Nitrogen Gas

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *