گاز سولفید هیدروژن – H2S

گاز سولفید هیدروژن H2S

(قیمت سیلندر گاز خالص سولفید هیدروژن – خرید گاز سولفید هیدروژن خالص – فروشسیلندر گاز سولفید هیدروژن – اطلاعات فنی گاز هیدروژن سولفید – خرید و فروش گاز سولفید هیدروژن- گاز گرید 2.5 هیدروژن سولفی – گاز گرید 3.5 سولفید هیدروژن – گاز گرید 4.5 هیدروژن سولفید- )
گاز سولفید هیدروژن گازی بی رنگ که دارای بوی قوی از تخم مرغ گندیده است. نقطه جوش ان  260 درجه سانتی گراد است . تماس با حالت مایع ان می تواند باعث یخ زدگی شود. گازی با استنشاق بسیار سمی است. که اگر غلظت ان زیاد شود و یا مدت زیادی فرد در تماس با ان قرار گیرد احساس بویایی فرد را از بین می برد. و شخص توانایی شناسایی وجود گاز در محیط را توسط حس بویایی ندارد. سولفید هیدروژن گازی سمی و قابل اشتعال است. این گاز به راحتی و به سرعت در فشار اتمسفر و دمای محیط با شعله ابی رنگی می سوزد. و گازی پایدار است. در مايعاتي نظير آب ، حلاله‌اي نفتي ، نفت خام ، الكل ، اتر و …  حل مي‌شود و قابليت حل شدن آن در آب سرد بيشتر است .

ترکیبی سنگین تر از هوا است وچون چگالی ان بیشتر از هوا است تمایل زیادی به نشستن برروی زمین دارد به همین خاطر ممکن است فاصله قابل ملاحظه ای را تا منبع اشتعال داشته باشد. همچنين در تماس با پنتافلوريد برم، تترلوئوريد کلر، تريويديد نيتروژن، تري کلريد نيتروژن، دي فلوئوريد اکسيژن و فنيل ديازونيون کلريد واکنش نشان مي دهد. در واکنش های اکسیداسیونی، گازهای بسیار سمی از اکسید گوگرد و اسید سولفوریک را منتشر می کند و با بسیاری از مواد از جمله اکسید کننده قوی، فلزات، اسید نیتریک قوی، پنتافلوئورید برم، تری فلوراید کلر، نیتروژن triiodide، تری کلرید نیتروژن، دی فلوئورید اکسیژن و فنیل دیازونیم کلرید ناسازگار می باشد. اما بيشترین میزان خطر اشتعال آن مربوط به وقتي است كه H2S  در مجاورت آهن يا فولاد قرار گرفته باشد.

خطر سلامت :

قرار گرفتن در معرض غلظت بسیار بالا باعث مرگ فوری می شود. همچنین ممکن است بعد از تماس بسیار کوتاه با مقادیر کم، آسیب دیر یا زودگذر رخ دهد. تماس با این گاز به طور مستقیم بر سیستم عصبی اثر می گذارد و موجب فلج مراکز تنفسی می شود. حداكثر ميزان تماس با بخار اين  گاز براي  8 ساعت در معرض  آن بودن 10ppm است . و با غلظت  1000ppm يا بيشتر آن به بيهوشي و مرگ منجر مي شود

تولید گاز سولفید هیدروژن :

اين گاز در طبيعت ازآتشفشانها ،چشمه هاي آب معدني و از احياء سولفاتها توسط باكتري و تجزيه پروتئين ها توليد مي شود. در صنعت  معمولا بعنوان يك محصول فرعي نا خواسته توليد مي شود اما در بعضي پروسه ها يك ماده واسطه مهم است .

فاضلابها – مخازن مواد عفوني و … نيز اين گاز  را آزاد مي كنند . همچنین در پروسه توليد نفت خام در مراكز توليد و پالايش آن در پالايشگاه ها وجود دارد .

طرق رديابي گاز سولفید هیدروژن :

  1. عبور دادن حجم معيني از هواي مورد آزمايش از كاغذ مخصوص يا فيلتري كه آغشته به استات سرب توسط پمپ دستي
  2. سوزاندن ميزان معيني از هوا درdelteetor tube كه در آن واكنشگر شيميايي مخصوص  H2S  وجود داشته باشد .

 

گاز سولفید هیدروژن – H2S
گاز سولفید هیدروژن – H2S

مشخصات فیزیکی و فرمول شیمیایی :

محدود پایین انفجاری : 4.3 % ( LEL )

حد فوق العاده انفجاری : 45 % ( UEL )

دمای ورودی : 500 درجه فارنهایت

نقطه ذوب : 121.9 درجه فارنهایت

فشار بخار : 115200 mmHg در 77.9 درجه فارنهایت

 تراکم بخار (نسبت به هوا): 1.19

وزن مخصوص: 0.916 در دمای 76 – درجه فارنهایت

نقطه جوش: -76.59 درجه فارنهایت در 760 میلی متر جیوه

وزن مولکولی: 34.08

پتانسیل یونیزاسیون: 10.46

حلالیت آب: 0.4٪

 

کمک های اولیه :

علائم و نشانه های حاد هیدروژن سولفید: علائم و نشانه های تماس حاد با سولفید هیدروژن ممکن است شامل ضربان قلب سریع یا ضربان قلب آهسته، فشار خون (فشار خون پایین)، سینوسی (رنگ آبی رنگ پوست و غشای مخاطی )، تپش قلب، و آريتمي قلبي. تنگی نفس، سرعت تنفس سریع، برونشیت، ادم ریوی، افسردگی تنفسی و فلج تنفسی ممکن است رخ دهد. اثرات عصبی عبارتند از: سرگیجه، تحریک پذیری، خواب آلودگی، ضعف، سردرگمی، دلیریم، آمنیزی، سردرد، عرق کردن و سرگیجه. ممکن است اشاره کرد که گرفتگی عضلات ، لرزش، بزاق بیش از حد، سرفه، تشنج و کما دیده می شود. تهوع، استفراغ و اسهال معمولا دیده می شود. قرار گرفتن در معرض گاز سولفید هیدروژن ممکن است باعث التهاب پوست، سوزش (پاره شدن)، عدم توانایی تشخیص بو، فتوفوبیا (حساسیت نسبت به نور) و تاری دید شود.

در معرض استنشاق:

  1. قربانیان را به هوای تازه منتقل کنید.
  2. علائم حیاتی شامل میزان ضربان قلب و تنفس را ارزیابی کنید و هر گونه آسیب را در نظر بگیرید. اگر پالس شناسایی نشود، CPR را ارائه دهید. اگر تنفس نمیکند، تنفس مصنوعی را ارائه دهید. اگر تنفس مشکوک باشد، اکسیژن و یا سایر حمایت های تنفسی را انجام دهید.

 

در معرض پوست / چشم :

  1. قربانیان را از معرض گاز دور قرار دهید.
  2. علائم حیاتی شامل میزان ضربان قلب و تنفس را ارزیابی کنید و هر گونه آسیب را در نظر بگیرید. اگر پالس شناسایی نشود، CPR را ارائه دهید. اگر تنفس نکنید، تنفس مصنوعی را ارائه دهید. اگر تنفس مشکوک باشد، اکسیژن و یا سایر حمایت های تنفسی را اداره کنید.
  3. در اسرع وقت لباس های آلوده را حذف کنید.
  4. در صورت در معرض قرار گرفتن چشم ها با این گاز ، چشمها باید حداقل 15 دقیقه با آب گرم شسته شوند..
  5. در صورت در معرض قرار گرفتن پوست با این گاز ، برای حداقل 15 دقیقه با صابون و آب پوست را بشویید.

 

 

تاثير غلظت هاي مختلف H2S

0/0005-0/13ppm در چند ثانيه يا 1 دقيقه آستانه تقريبي احساس بو
10-20 ppm در 7-6 ساعت باعث سوزش چشم مي شود.
50-100ppm بيشتر از يك ساعت تورم بافتهاي چشم
150-200ppm 2 تا 15 دقيقه حس بويايي را مختل مي كند.
500-7000ppm كمتر از يك ساعت سوزش نقطه اي و عوارض سيستمي امكان مرگ پس از چند ساعت
900ppm مرگ كمتر از يك ساعت
1500ppm مرگ در 15 دقيقه تا نيم ساعت

 

تکنیکال گاز سنتر عرضه کننده گاز خالص سولفید هیدروژن در گرید های 2.5 ، 3.5 ، 4.5 هم بصورت گاز خالص و هم بصورت ترکیب با دیگر گازها در سیلندر ها در حجم های مختلف میباشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *